28 Φεβ 2012

Αστέρας Μεσολογγίου-Μακρυνειακός: 1-2

Απρόσμενη και άδικη ήττα υπέστη η ομάδα μας εντός έδρας από το Μακρυνειακό με 1-2.

Απρόσμενη γιατί ο Αστέρας έλεγχε το παιχνίδι - κυρίως στο α' ημίχρονο - προηγήθηκε με 1-0, είχε δοκάρι και αρκετές ευκαιρίες να σιγουρέψει τη νίκη και τελικά κατάφερε - με τη βοήθεια του διαιτητή - να χάσει και τους τρεις πόντους, από μία ομάδα που σημειωτέον  έπαιξε όλο το παιχνίδι με γεμίσματα από την άμυνα στην επίθεση, χωρίς ποιότητα και κυρίως με ομαδική άμυνα. Η αστοχία των παιχτών του Αστέρα στην επίθεση και ιδιαιτέρως κάποια ατομικά λάθη στην άμυνα, έφεραν ένα αποτέλεσμα που μάλλον ούτε οι ίδιοι οι παίχτες και παράγοντες του Μακρυνειακού ήλπιζαν ότι θα πάρουν. Σε κάθε περίπτωση όμως οι παίχτες του Αστέρα θα πρέπει να καταλάβουν πως η ποιότητά τους ως ποδοσφαιριστές δεν φτάνει από μόνη της για να κερδιθεί ένα ματς. Χρειάζεται ιδρώτας και πάθος από το πρώτο ως το ενενηκοστό λεπτό του αγώνα. Βασικοί παίχτες κάθε Κυριακή, με δεδομένη ποδοσφαιρική αξία αν δεν αποδίδουν αυτό που μπορούν παρασύρουν ολόκληρη την ομάδα σε μέτρια απόδοση.

To φιλμ του αγώνα

11': O Φούντας ανατρέπεται καθαρά μέσα στη μικρή οεριοχή του Μακρυνειακού αλλά ο διαιτητής αρνείται το πέναλτυ.
15': Ο Σακαρέλης μετά από εκτέλεση κόρνερ αστοχεί για λίγο σε εξ επαφής κεφαλιά.
20': Ο  Καρακώστας μπαίνει από αρστερά, πλασσάρει με ωραίο τρόπο αλλά η μπάλλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.
29': Ο Καρέτσος Β, εκτελεί φάουλ και ο Σακαρέλης μέσα από τη μικρή περιοχή με σουτ κάνει το 1-0.
31': Τετ-α-τετ ο Ηλίας Καλύβας δεν καταφέρνει να σκοράρει και να τελειώσει το παιχνίδι.
37': Τετ-α-τετ για τον Μακρυνειακό εξουδετερώνει εντυπωσιακά ο Σταμάτης Βαγγ.
55': Ο Καλύβας Π. τρυπάει την άμυνα του Μακρυνειακού από δεξιά αλλά σουτάρει λίγο άουτ.
63': Γίνεται το 1-1 όταν παίχτης του Μακρυνειακού σε επέλαση περνώντας δύο παίχτες του Αστέρα πλασσάρει στέλνοντας τη μπάλλα στα δίχτυα.
75': Ο Κατσάνος με πολύ ωραία κεφαλιά θα στελει τη μπάλλα να περάσει λίγο άουτ.
85': Ο διαιτητής σφυρίζει απίθανο πενάλτυ σε διεκδικούμενη μπαλιά μέσα στην περιοχή μετά από σύγκρουση με τον τερματοφύλακά μας Βαγγ.Σταμάτη και γίνεται το 1-2.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Σταμάτης Βαγγ., Καρέτσος Γ., Τσαλαφούτας, Φρυσούλης, Κατσάνος,Σακαρέλης, Καλύβας Π., Καρέτσος Βασ., Καρακώστας (70' Στεργίου), Φούντας, Καλύβας Η. (60' Χαμοσφακίδης).

Επόμενο παιχνίδι την Κυριακή το πρωί στις 11 π.μ. εκτός έδρας με τη Δόξα Αιτωλικού.