15 Μαρ 2012

Πρώτος και αήττητος ο Ηρακλής Μοναστηρακίου

Την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Ηρακλής Μοναστηρακίου στο πρωτάθλημα της Β’ Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. αντρών κόντρα στον Ίναχο Αμφιλοχίας. Έτσι παραμένει μόνος πρώτος στη βαθμολογία του Α’ ομίλου και τον ακολουθούν ο Λέων Μεσολογγίου και η Ομόνοια Ναυπάκτου. Στο παιχνίδι της Κυριακής (11/03 Δ.Α.Κ. Αντιρρίου) ο Ηρακλής έκαμψε με μεγάλη προσπάθεια την αντίσταση του αξιόμαχου Ινάχου και μετά από πολλές αλλαγές στο προβάδισμα, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 62 – 58.

Με την έναρξη του αγώνα φάνηκε πως το ματς θα κριθεί στις λεπτομέρειες αφού ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας, αλλά αντίθετα βρέθηκε πολλές φορές πίσω στο σκορ και έτσι έκλεισε το Α’ ημίχρονο με έναν πόντο λιγότερο (27-28). Στην επανάληψη οι παίκτες του Ηρακλή με καλύτερες επιθετικές επιλογές, ανέτρεψαν τη διαφορά και βρέθηκαν στο 3ο δεκάλεπτο να προηγούνται με 2 πόντους ενώ αύξησαν τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο στους 4.
Οι διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Μούτσιος και κ. Ασημακάκη.

Στα παραλειπόμενα του αγώνα αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι μεταδόθηκε ζωντανά μέσω web-streaming από το streaminyou.gr, μία πρωτοβουλία που ανήκει σε μια ομάδα ατόμων του Ινάχου.

Η διακύμανση του αγώνα:

1ο: 13-11, 2ο: 27-28, 3ο: 40-38, 4ο: 62-58

ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙΟΥ (Κολοβός): Γκουμόπουλος 14, Ηλιόπουλος Ν. 12, Καμβύσης 12, Καραγιάννης 2, Λιώνας 6, Μισαηλίδης 4, Παπακωστόπουλος 12, Βλαχογιάννης.

ΙΝΑΧΟΣ ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ: (Σταμούλης): Κοκοτός 17, Παληοσπύρος 13, Κόπανος 10, Κουτσιούμπας 8, Τσιαβίκος 7, Μέλνικ 3.

Επόμενο παιχνίδι για τον Ηρακλή Μοναστηρακίου το ερχόμενο Σάββατο 17 Μαρτίου στις 19:00 στο Δ.Α.Κ. Αντιρρίου, με αντίπαλο την Ομόνοια Ναυπάκτου σε ένα τοπικό ντέρμπι που αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.