12 Οκτ 2013

Χαρίλαος Τρικούπης - ΠΑΣ Ναυπάκτου 78-47

Δυνατό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ έκανε ο Χαρίλαος Τρικούπης που επιβλήθηκε του ΠΑΣ Ναυπάκτου με 73 - 46. Η ομάδα του Ηλία Μούτσιου μπήκε καλύτερα από την αρχή του αγώνα και η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο ημίχρονο ήταν στους 15 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τρικούπης "καθάρισε" το παιχνίδι φτάνοντας τη διαφορά στους 28 πόντους και το τελικό σκορ έδειξε πως φέτος η ομάδα του Μεσολογγίου δίκαια θεωρείται φαβορί για την κατάκτηση μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων.
Ο Τσεκλένης με 21 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους και ακολούθησαν οι Μπερερής και Γατσούλης με 15 και ο Οικονομόπουλος με 11. Από την ομάδα της Ναυπάκτου ο Μαυρέλης ήταν ο μοναδικός που είχε διψήφιο αριθμό πόντων (13).

Τα δεκάλεπτα: 22 - 11, 13 - 9, 21 - 8, 17 - 18.

Διαιτητές: Τζαμάκου, Ασημακάκη.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ηλίας Μούτσιος): Ιωάννου 7(1), Μπερερής 15(1), Γατσούλης 15(3), Σταμούλης, Καραντινός 2, Τέγας, Μπανάρας, Κούσουλας, Τσεκλένης 21(2), Οικονομόπουλος 11, Μπιτινής 2.

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Γιώργος Σταθάτος): Καπετανάκης, Αμπλάς 7(1), Φρέγκου, Αλεξίου 7(1), Σταθάτος 2, Δούρος, Θεοδώρου, Γκρέκας 8, Αδαμόπουλος 1, Μαυρέλης 13, Τσιφτιλής 6, Τσιλιγιάννης 2.