21 Οκτ 2013

"Δύο στα δύο" για τον Α.Ο. Αγρινίου

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου του Νότου της Γ΄ Εθνικής πέτυχε ο Α.Ο. Αγρινίου. Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου κέρδισε σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια την ΑΓΕ Ζακύνθου με 73 - 68.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ο Α.Ο.Α. πήρε μια μικρή διαφορά, όμως στο τέλος η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε με 3 πόντους. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου οι δύο ομάδες δε μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ και η Ζάκυνθος έκλεισε το ημίχρονο με 2 πόντους διαφορά. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζάκυνθος πήρε διαφορά, όμως ο Α.Ο. Αγρινίου στο τέλος μάζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε στη λήξη της περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΟΑ ήταν πιο ψύχραιμος και με τρίποντο του Βασίλη Λαμπρόπουλου λίγο πριν τη λήξη ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Για την ομάδα του Αγρινίου ο Λαμπρόπουλος πέτυχε 25 πόντους και ακολούθησε ο Τρυφωνόπουλος με 13. Από τη Ζάκυνθο 16 πέτυχε ο Χαλβατζής και από 12 οι Κωτσέτας και Σκούφης.
Δεκάλεπτα: 22 - 25, 18 - 17, 15 - 13, 18 - 13.
Α.Ο.ΑΓΡΙΝΙΟΥ(Διαμαντάκος): Γράψας, Ναούμης, Πατίκας, Λαμπρόπουλος 25(2), Μπαρούχας 8(2), Τεπετίδης 3(1), Τερσενίδης 7(1), Τρυφωνόπουλος 13, Κόκκιος, Μήτσου 8(2),Κουδούνας, Σαμουρέλης 9.
ΖΑΚΥΝΘΟΣ(Ταυρόπουλος): Καρακωσταντάκης 8(2), Ακτύπης 6, Κωτσέτας 12(2), Πόπιβτσακ, Σκούφης 12(2), Νικολόπουλος 2, Χαλβατζής 16, Ζάγκλας 3, Τζινόπουλος 5, Μπονίκος 4, Μάργαρης, Βαρβαρίγος.