28 Απρ 2014

Στην κορυφή η Νίκη Βόλου, ισόπαλο το ντέρμπι!

Την μοναξιά της κορυφής της βαθμολογίας των πλέι οφ της Football League απολαμβάνει η Νίκη Βόλου, που έμεινε όρθια στον Ταύρο.
Η ομάδα των Προσφυγικών αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Φωστήρα, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Γκίνα. Ο Σμυρλής κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Ζουλιώτη. Ο Αποστολίδης απέκρουσε το πέναλτι, όμως ο παίκτης του Φωστήρα με δεύτερη προσπάθεια άνοιξε το σκορ.
Η Νίκη Βόλου κατάφερε όμως να ισοφαρίσε στο 60' με τον Ανιέτε να σκοράρει έπειτα από πάτημα της μπάλας από τον Πινέιρο σε έμμεσο φάουλ.
Στο 71' ο Φωστήρας έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Αποστολίδη να λέει «όχι» σε κοντινά σουτ των Τεγούση και Σμυρλή και έτσι οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς.
ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Γιαννιώτης, Ρουγκάλας, Ζιάμπαρης, Αχείμαστος, Τασουλής, Γαρουφαλιάς, Γκίνο (78' Λύρας), Σμυρλής, Μουστόγιαννης (84' Γ. Μπαστάνης), Κακαράς, Τεγούσης (84' Λεοντίου).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Γιώτας, Παπαδόπουλος (46' Σουλίδης), Πινέιρο, Ακασού, Μανουσάκης (87' Μπιτσάκος), Ανιέτε, Ισαάκ (81' Ρονκάτο), Τζιώρας.
Γκέλαρε ο Ολυμπιακός Βόλου!
Ο Ολυμπιακός Βόλου αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ηρακλή στο Βόλο κι έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη της ανόδου!
Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να κλέψουν τη νίκη με ανύπαρκτο πέναλτι που ανακάλυψε ο διαιτητής Μαντάκης από την Ημαθία, όμως ο Κριστομπάλ νικήθηκε από τον Χουάντερσον στο 90+6'!
Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με το αυτογκόλ του Σαββίδη στο 15ο λεπτό, ενώ ο «γηραιός» ισοφάρισε με το πέναλτι του Πορτουλίδη στο 27', στο οποίο αποβλήθηκε και ο Αρβανίτης των γηπεδούχων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γκίτκος, Καρράς, Μελίσσης, Αρβανίτης, Κατσιαρός, Ρόκας, Κριστόμπαλ, Μόνχε, Μπρέσκα, Δεινόπαπας, Γκούρμα.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Κουρούπης, Κοντέων, Πουρτουλίδης, Ιντζόγλου, Λίμα Σάντος, Μπουκουβάλας, Σαββίδης, Χιονίδης, Τσιλιανίδης, Σιατραβάνης.
Χέρι-χέρι Ηρακλής Ψαχνών, Κέρκυρα
Στην Εύβοια, η ομάδα των Ψαχνών υποχρέωσε την Κέρκυρα σε ισοπαλία (1-1) και οι δυο ομάδες βαδίζουν χέρι-χέρι!
Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ευτύχησε να προηγηθεί στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έπειτα από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Σουάνη.
Οι γηπεδούχοι πίεασαν στην επανάληψη και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουμάλ.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ: Αθανασόπουλος, Παλαιολόγος, Παληγεώργος, Τζανής, Μπακομήτρος, Γκεμίσης, Τσιμότζι, Τσούτσης (46' Σταματής), Γκμπαγκουιντί (70' Οχάντζα, 86' λ.τρ. Ντελέκος), Μπουμάλ, Κρητικός.
ΚΕΡΚΥΡΑ: Βρονταράς, Βλάχος, Μαραγκός, Καραγιαννίδης, Βενέτης, Σουάνης, Καραδέμητρος, Γκόμεζ, Κόντος (65' Μπεριάν), Ανδρεόπουλος (74' Παρασκευαΐδης), Σίκιμιτς (83' Μπαλντοβαλίεφ).
Μεγάλη νίκη ο ΑΟ Χανιά
Μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο ΑΟ Χανιά στην Κρήτη επικρατώντας με 2-0 του Αιγινιακού. Οι Χανιώτες έφτασαν τους 7 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Κατερίνης έχασε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή και γνώρισε την πρώτη της ήττα στα πλέι οφ.
Το σκορ άνοιξε ο Παγώνης στο 57', ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 80' από τον Πάγκαλο
ΑΟ ΧΑΝΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Χατζησαΐας, Μανωλάς, Παγώνης, Πυθαρούλης, Πότσι, Πάγκαλος, Γκούμας, Βασιλόγιαννης (85' Λουκίνας), Μαραγκουδάκης, Κονσταντίνοφ.
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Τόλιος, Κωνσταντινίδης, Γεωργίου, Λαζαρίδης, Καρλάο, Χατζής (42' Ζούρκος), Βαρελά, Μανζάνο (63' Δεμιρτζόγλου), Δήμου, Πέντα (88' Λιόλιος), Γκέσιος.