28 Απρ 2014

Χάντμπολ γυναικών: Κοντά στον τίτλο με νίκη στο Αγρίνιο η Νέα Ιωνία

Στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας χάντμπολ γυναικών η ομάδα της Νέας Ιωνίας κέρδισε στο Αγρίνιο με 32 - 26 την τυπικά γηπεδούχο Αναγέννηση Άρτας. Το παιχνίδι έγινε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, καθώς στο ΔΑΚ της Άρτας υπήρχαν αγώνες πυγμαχίας και οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν και το γεγονός αυτό, κυνηγώντας πλέον μία νίκη την Τετάρτη στην έδρα τους για να στεφθούν πρωταθλήτριες Ελλάδας. Αν η Αναγέννηση ανατρέψει τα δεδομένα που διαμορφώθηκαν και κερδίσει στην Αθήνα τότε θα οδηγήσει τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι στην Άρτα.
Στο παιχνίδι η ομάδα της Αναγέννησης μπήκε καλύτερα προηγήθηκε και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 15ο λεπτό, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες πέρασν μπροστά στο σκορ και προηγήθηκαν με 4 γκολ στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Σοφίας Ναϊσίδου διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε τελικά τη νίκη, ανατρέποντας το πλεονέκτημα έδρας της Αναγέννησης.
Τσάκαλου, Χρονοπούλου και Μασμανίδου οδήγησαν επιθετικά την ομάδα της Νέας Ιωνίας, ενώ από την Άρτα πρώτη σκόρερ ήταν η Ποιμενίδου.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 8-7, 8-11, 11-13, 14-18, 16-20, 19-23, 20-24, 21-26, 24-29, 26-32.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Κωνσταντίνος Τούτσης): Δήμου (Τ/Φ), Μαυρομάτη (Τ/Φ), Μπαλάφα 5, Σκουτέλα, Βέμη 1, Ιωάννου 1, Σκάρα 4, Στανκούτε 3, Βράτσεβα 1, Δημητρίου, Ματαρώνα 2, Κολιού, Ποιμενίδου 9, Κατσώλη.