27 Απρ 2014

Ήττα στο φινάλε για τον Α.Ο. Αγρινίου, άνοδος για τον Παπάγου

Η τελευταία αναμέτρηση του Α.Ο. Αγρινίου εκτός έδρας με τον Παπάγου ήταν δεδομένο πως είχε μεγάλη δυσκολία. Οι γηπεδούχοι με νίκη κατακτούσαν την άνοδο και ο Α.Ο.Α. ολοκλήρωνε μια επιτυχημένη χρονιά. Το τελικό 78 - 58 έφερε την ιστορική αθηναϊκή ομάδα στη Β΄ Εθνική Κατηγορία, καθώς ο Παπάγου τερμάτισε στη 2η θέση της βαθμολογίας του 1ου Ομίλου με 42 βαθμούς.
Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου προηγήθηκε με διαφορά 5 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως ο Παπάγου αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και το ημίχρονο έληξε με 38 - 31. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι που "καίγονταν" για τη νίκη ανέβασαν στροφές, πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά και έκλεισαν τον αγώνα με το 78 - 58, που έδωσε στην ιστορική ομάδα την ευκαιρία να πανηγυρίσει την άνοδο.
Ο Μίχαλος πέτυχε 17 πόντους για τους νικητές και ακολούθησαν ο Τσιάκας με 14, ο Υφαντής με 13 και ο Προκόπης με 12. Πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α. και του αγώνα ήταν ο Γρηγόρης Τρυφωνόπουλος με 19 και ακολούθησε ο Θοδωρής Τεπετίδης με 17.

Δεκάλεπτα: 12 - 17, 38 - 31, 60 - 45, 78 - 58.

ΠΑΠΑΓΟΥ (Συμεωνίδης): Προκόπης 12(2), Τσιάκας 14, Μίχαλος 17(3), Αρσένης 9, Γιαννιώδης 8, Καλογερόπουλος, Υφαντής 13(3), Αποσκίτης 3(1), Λογοθέτης 1, Παπαθανασίου 1.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Διαμαντάκος): Πατίκας 2, Τεπετίδης 17(1), Μπαρούχας 4, Τερσενίδης 5, Μήτσου 6, Κόκκιος, Κουδούνας 5, Τρυφωνόπουλος 19, Σαμουρέλης.