11 Νοε 2015

Στη ρώσικη ρουλέτα την πρόκριση ο Άρης Αιτωλικού

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΝΑ πήρε ο Άρης Αιτωλικού που κέρδισε στα πέναλτι με 7 - 6 τον Αμβρακικό στο Λουτρό. Ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν με σκορ 1 - 1 και "χρυσός" σκόρερ των "νησιωτών" στη διαδικασία των πέναλτι ήταν ο Ζήσης Ακρίδας.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με τον Παγώνη και στο 44΄ ο Καβαλιέρης έκανε το 1 - 1. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Οι παίκτες των δύο ομάδων εκτέλεσαν από 9 πέναλτι και ο Ζήσης Ακρίδας στο τελευταίο νίκησε το Στασινό και "χάρισε" την πρόκριση στον Άρη.

Στο 6' το σουτ Μακρυπίδη αποκρούεται από τον Κούσουλα κι ο ερχόμενος Παγώνης ανοίγει το σκορ 1 - 0.
Στο 25' μόνος του ο Καρέτσος η μπάλα έξω.
Στο 26' καλοχτυπημένο φάουλ του Παγώνη εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κούσουλας.
Στο 43' το πλασέ του Καβαλιέρη διώχνει με αυτοθυσία πάνω στη γραμμή ο Νεφρός.
Στο 44' ο Άρης ισοφαρίζει με τον Καβαλιέρη.
Στο 45' κόκκινη κάρτα στο Σαλμά.
Στο 47' σουτ από το Μακρυπίδη μπλοκάρει ο Κούσουλας.
Στο 63' εξεπαφής κεφαλιά του Καβαλιέρη αποκρούει ο Στασινός.
Στο 65' σουτ από τον Καρέτσο η μπάλα έξω.
Στο 67' Φράγκος και Σεραφίγκος νικιούνται από τον Στασινό.
Στο 68' νέο σουτ του Παγώνη έξω.
Στο 77' επέμβαση του Στασινού σε σουτ του Καβαλιέρη.
Στο 103' το σουτ του Βαλτογιάννη αποκρούει σε κόρνερ ο Στασινός.
Στο 112' όμορφη κούρσα του Φελιμέγκα σπάσιμο της μπάλας στο Σεραφίγκο που κόβεται από τους αμυντικούς.
Στα πέναλτι που ακολούθησαν χτυπήθηκαν 9 πέναλτι από κάθε ομάδα με το σκορ να διαμορφώνεται σε 6-7 υπέρ του ΑΡΗ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ το τελευταίο εύστοχο πέναλτι για τον Άρη εκτελέστηκε από το Ζήση Ακρίδα.

AMBPAKIKOΣ ΛΟΥΤΡΟΥ (Ηρακλής Στασινός): Στασινός, Φονιάς, Αλπέντζος, Σαλμάς, Νεφρός, Θώδης Στ. (62' Καρακώστας), Παγώνης, Μακρυπίδης, Τσιλίκης (46' Νίκας), Γώγα, Θώδης (106' Κόντος).

ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Κούσουλας Ε., Καραδήμας, Χονδρογιάννης, Παναγιωτόπουλος, Καλύβας, Βαλτογιάννης, Καβαλιέρης, Φράγκος (70' Ακρίδας, Σεραφίγκος, Καρέτσος (106' Φελιμέγκας).