3 Δεκ 2015

Πρόωρος αποκλεισμός από το Κύπελλο...3 - 2 από τον Εργοτέλη

"Αντίο" στο Κύπελλο Ελλάδος είπε πρόωρα ο Παναιτωλικός. Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη ηττήθηκε και στη δεύτερη αγωνιστική των Ομίλων από τον Εργοτέλη με 3 - 2 και αποκλείστηκε και μαθηματικά από το θεσμό. Αντίθετα ο Εργοτέλης είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση.
Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 2ο μόλις λεπτό κέρδισε πέναλτι με τον Κάπελ, όμως στην εκτέλεση που ανέλαβε ο ίδιος νικήθηκε από το Δερμιτζάκη. Μετά το δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και στο 31΄ πήραν προβάδισμα με γκολ του Κάσα Καμαρά. Το ημίχρονο έληξε με 2 - 0, καθώς στο 45΄ ο Μάνος με κοντινή προβολή νίκησε για δεύτερη φορά το Στεφανάκο. Ο Παναιτωλικός μείωσε στο 49΄ με το Βασιλείου, όμως στο επόμενο λεπτό ο Εργοτέλης πήρε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Ίνιατς. Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός πίεσε, μείωσε με το Βιγιαφάνιες στο 72΄, όμως παρότι από εκείνο το σημείο και μετά είχε τον απόλυτο έλεγχο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 95΄ ο Βιγιαφάνιες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 95΄, όμως υποδείχτηκε σωστά σε θέση οφσάιντ και ο Εργοτέλης κράτησε τη νίκη.

Ο Κάπελ ανατρέπεται από τον Κούτρη με το Σπάθα να δίνει το πέναλτι.
Ο Δερμιτζάκης διώχνει σε κόρνερ το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κάπελ.
Σουτ του Φουκαράκη έφυγε άουτ.
12΄ Γύρισμα του Μπουρσέλη ο Μάνος με προβολή από κοντά στέλνει τη μπάλα άουτ.
25΄ Σουτ του Μπουρσέλη έφυγε άουτ.
27΄ Σουτ του Μάνου έφυγε ελάχιστα άουτ.
31΄ Γκολ. Ο Κάσα Καμαρά σουτάρει από μακρυά και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Στεφανάκου.
33΄ Σουτ του Κάπελ από πλάγια έδιωξε ο Δερμιτζάκης.
37΄ Σουτ του Ίνιατς έδιωξε ο Στεφανάκος και στη συνέχεια ο Καμαρά με σουτ στέλνει τη μπάλα άουτ.
41΄ Σουτ του Ρομέρο απέκρουσε εύκολα ο Δερμιτζάκης.
45΄ Γκολ. Σέντρα του Κούτρη από αριστερά ο Μάνος προλαβαίνει το Ρουμπουλάκου και με προβολή κάνει το 2 - 0.
49΄ Γκολ. Γύρισμα του Μαρκόφσκι ο Βασιλείου με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
50΄ Γκολ. Κάθετη του Καμαρά στο Ρέντζα που είναι απέναντι στο Στεφανάκο και πασάρει στον Ίνιατς που σε άδειο τέρμα στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα.
58΄ Σουτ του Καμαρά έφυγε πάνω από το δοκάρι.
63΄ Σέντρα του Κάπελ από δεξιά ο Βασιλείου πιάνει κεφαλιά και μπλοκάρει ο Δερμιτζάκης.
65΄ Ο Μαρκόφσκι στρώνει στον Κάπελ που από το ύψος της μικρής περιοχής σουτάρει πάνω από το δοκάρι.
66΄ Ο Μπουρσέλης πασάρει στο Δωματά που σουτάρει και διώχνει σε κόρνερ ο Στεφανάκος.
72΄ Γκολ. Ο Κάπελ γυρίζει στο Βιγιαφάνιες που με κοντινό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3 - 2.
87΄ Σουτ του Ρομέρο από πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή έδιωξε ο Δερμιτζάκης.
95΄ Γύρισμα του Ρουσκουσέδα στο Βιγιαφάνιες που σκοράρει με προβολή, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σταύρος Λαμπράκης): Δερμιτζάκης, Ρέντζας, Γρομητσάρης, Άλμπι, Κυριακόπουλος (88΄ Γιαλούσης), Φουκαράκης, Καμαρά, Μάνος, Μπουρσέλης, Κούτρης (76΄ Κούρτι), Ίνιατς (60΄ Δωματάς).