6 Δεκ 2015

Λύγισε στη Λάρισα ο Α.Ο. Αγρινίου

Στην έδρα της αήττητης στο πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας ΑΕΛ ο Α.Ο. Αγρινίου γνώρισε την ήττα με σκορ 85 - 70. Με τη νίκη αυτή οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην κορυφή ισόβαθμοι με τον Αίολο Αστακού, ενώ ο Α.Ο.Α. είναι στους 14 βαθμούς.
Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 22 - 12 με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 11. Τη διαφορά αυτή διατήρησαν και στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τέλος δεν απειλήθηκαν φτάνοντας στο +15.
Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΛ ήταν ο Σαριμπαλίδης με 18 πόντους και ακολούθησαν οι Κουτίνας με 14, Πολίτης με 13 και Αθανασόπουλος με 10. Από την ομάδα του Αγρινίου, για την οποία δεν αγωνίστηκε ο Τσιρώνης, ο Σωκράτης Ναούμης ήταν πρώτος σκόρερ με 17, ο Γιώργος Μπερερής είχε 16 και ο Χρήστος Μπαρούχας 15.

Δεκάλεπτα: 22 - 12, 44 - 33, 68 - 57, 85 - 70.

Διαιτητές: Πανταζής - Φούτζηλας.

ΑΕΛ (Αβραάμ Παπαδόπουλος): Τζήμας, Αθανασόπουλος 10(1), Σαριμπαλίδης 18(6), Παπαϊωάννου, Τσούτσος 6, Κουτίνας 14, Κονδυλόπουλος 2, Παπανικολάου 5, Μαλτέσιος 8, Πολίτης 13, Παπακώστας 9, Φιλιππόπουλος.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Μπερερής 16(1), Παραπούρας 3(1), Ναούμης 17(1), Μπαρούχας 15(1), Σκαρλάτος 5, Κυρίλης, Μήτσου, Γεωργούλας 2, Αναστασάκης 6, Πουρνάρας 6.