20 Δεκ 2015

Νίκησε και απέχει μια ανάσα από την κορυφή η Φλόγα

Η Φλόγα Παλαιομάνινας κέρδισε με 3 - 0 τον Αμφίλοχο και πλησίασε στον ένα βαθμό το Ναυπακτιακό στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Χρήστου Βασιλείου έπιασε καλή απόδοση απέναντι στον Αμφίλοχο, που πλήρωσε τα λάθη που έκανε στο παιχνίδι.
Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβούλια και τις φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στα τελειώματα ήταν άστοχοι. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως ο Βασιλογιάννης μπήκε στην περιοχή από αριστερά, πέρασε τον Αργύρη και από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 - 0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Φλόγα μπήκε αποφασισμένη να "καθαρίσει" το παιχνίδι και το εκπληκτικό σουτ του Νάκου στο 58΄ που κατέληξε στο "Γ" απλοποίησε τα πράγματα. Επτά λεπτά αργότερα ο Νάκος έγινε δημιουργός και ο Νίκος Νταλαπέρας με κεφαλιά έκανε το 3 - 0. Οι γηπεδούχοι έριξαν στροφές στη συνέχεια, όμως απείλησαν στο 80΄ και στο 81΄με τον Αργύρη να νικάει σε τετ α τετ το Νούλα και το Νταλαπέρα.

Σουτ του Αντωνόπουλου έξω από την περιοχή έδιωξε σε κόρνερ ο Αργύρης.
11΄ Σέντρα του Αντωνόπουλου από αριστερά ο Κόκκαλης με μονοκόμματο σουτ στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.
13΄ Σέντρα του Νταλαπέρα από αριστερά ο Κόκκαλης κοντρολάρει και πιάνει το σουτ με τη μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι.
16΄ Σουτ του Νάκα η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι.
30΄ Ατομική προσπάθεια του Νάκου και σουτ η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
32΄ Σέντρα του Ζέρβα η μπάλα δεν απομακρύνεται αρκετά και ο Παπαλέξης πιάνει το σουτ που αποκρούει ο Βασιλόπουλος.
33΄ Ο Αντωνόπουλος κάνει τη σέντρα από αριστερά, ο Κόκκαλης σκοράρει, όμως υποδεικνύεται οφσάιντ.
36΄ Γύρισμα του Βασιλογιάννη από δεξιά ο Νταλαπέρας από καλή θέση σουτάρει ψηλά άουτ.
37΄ Γέμισμα του Σωτηρόπουλου στον Κόκκαλη που κάνει ψηλοκρεμαστό σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
42΄ Ο Τραγουλιάς εκτελεί πλάγιο ο Κόκκαλης πιάνει κεφαλιά προς τα πίσω και ο Βασιλογιάννης με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα χέρια του Αργύρη.
45+1΄ Γκολ. Γέμισμα του Ντζιμάνη στο Βασιλογιάννη που μπαίνει από πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή, περνάει τον Αργύρη και σουτάρει στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.
53΄ Σέντρα του Τραγουλιά από δεξιά κεφαλιά του Βασιλογιάννη η μπάλα φεύγει άουτ.
58΄ Γκολ. Ο Νάκος με ασύλληπτο σουτ στο δεξί "Γ" του Αργύρη κάνει το 2 - 0.
60΄ Ο Κόκκαλης βγαίνει απέναντι στον Αργύρη, αλλά πλασάρει άουτ.
65΄ Γκολ. Κόρνερ του Νάκου από δεξιά ο Νταλαπέρας πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά κάνει το 3 - 0.
80΄ Ο Νούλας βγαίνει απέναντι στον Αργύρη, πλασάρει και διώχνει ο τερματοφύλακας του Αμφίλοχου.
81΄ Νέο τετ α τετ για τη Φλόγα με το Νταλαπέρα να πλασάρει και τον Αργύρη να διώχνει ξανά.

ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ (Χρήστος Βασιλείου): Βασιλόπουλος, Τραγουλιάς, Αντωνόπουλος, Ζαχαράκης, Σωτηρόπουλος, Καντάνης, Νταλαπέρας, Ντζιμάνης, Κόκκαλης (74΄ Φραγκούλης), Νάκος (74΄ Νούλας), Βασιλογιάννης (68΄ Ξευγένης).

ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Νίκος Μιμιγιάννης): Αργύρης, Πανταζή, Λαμπρακόπουλος, Τσάμης, Κάκκος, Μπακαδήμας (62΄ λ.τ. Καβαλάρης), Μιχαλόπουλος, Παπαλέξης, Τσιούνης, Ζέρβας (85΄ Σιαφάκας), Νάκας.