15 Ιαν 2017

Χάντμπολ γυναικών: Ήττα στο φινάλε του πρώτου γύρου για τον Παναιτωλικό

Στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας χάντμπολ γυναικών ο Παναιτωλικός ηττήθηκε στα Γιαννιτσά από τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο με 27 - 20. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα των Γιαννιτσών παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς, ενώ ο Παναιτωλικός είναι στην προτελευταία με 4.
Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 1 - 2, όμως οι παίκτριες των γηπεδούχων πήραν σύντομα προβάδισμα και το διατήρησαν φτάνοντας τη διαφορά στα 4 γκολ στο ημίχρονο. Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός σημείωσε ένα γκολ, δέχτηκε έξι και η διαφορά έφτασε στα 9 τέρματα. Οι παίκτριες της γηπεδούχου ομάδας έλεγξαν το παιχνίδι στη συνέχεια και έφτασαν στη νίκη.
Η Ολίνα Ανδρίτσου με 12 τέρματα ήταν η πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες και ακολούθησε η Αναστασίου με 6. Πρώτη σκόρερ για τον Παναιτωλικό ήταν η Μαρία Χατζηπαρασίδου με 14 γκολ, η Μαρίτα Καγκελάρη σημείωσε 3, η Άντζελα Καρέλα 2 και η Μαρία Κορομηλά 1.

Πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 7-5, 10-8, 12-9, 14-10, 17-11, 20-11, 23-15, 24-16, 25-19, 27-20.

Διαιτητές: Κινατζίδης - Φωτακίδης.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Αναστασίου 6, Παρασκευαΐδου, Τρελλοπούλου, Ανδρίτσου 12, Φράγκου, Ζιάκκα 5, Τροχίδου Χρ. 1, Τσιτσούκη, Ξυρίδου, Μαυροπούλου, Κεχαγιά, Παπαδοπούλου, Τροχίδου Ελ. 1, Σπυρίδου, Παντζαρτζή 2, Παρασίδου, Χατζησαββίδου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Γιώργος Ραμμόπουλος): Σιάσου, Κοκώνη, Κορομηλά 1, Θεοδώρου, Καρέλα 2, Παύλου, Χατζηπαρασίδου 14, Καγκελάρη 3, Κολοβού, Δήμου.