12 Μαρ 2017

13αρι για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Τη 13η νίκη του στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας πέτυχε ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου που επιβλήθηκε του Σ.Α. Στρατωνίου με 66 - 61. Έτσι η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη έφτασε τους 35 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 4η θέση με τον Α.Σ. Ευρώπη Πευκοχωρίου.
Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 20 - 12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 2 πόντους στο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου το Στρατώνι προηγήθηκε με 1 πόντο, όμως η συνέχεια ανήκε στον Α.Ο.Α. που έφτασε τη διαφορά στους 14 στο 30ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πλησιάζοντας στους 3 πόντους 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, όμως ο Γκόβας με 2 βολές έκανε το 66 - 61 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Θεοδόσης Γκόβας με 21 πόντους, 12 σημείωσε ο Φώτης Τάσσος και 11 ο Γιώργος Μπερερής. Για το Στρατώνι πρώτος σκόρερ και μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Γιάννης Δασκαλόπουλος με 18.

Δεκάλεπτα: 20 - 12, 32 - 30, 55 - 41, 66 - 61.

Διαιτητές: Ρίζος - Νάστος.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 9, Μπερερής 11, Σταμούλης, Σαπλαούρας, Πουρνάρας, Μπαρούχας, Τάσσος 12, Γκρέκας 4(1), Μήτσου 9(1), Γκόβας 21(3), Μακρής, Δασκαλάκης.

Σ.Α. ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ (Γιάννης Χατζούλης): Κελεσίδης 4, Πονόπουλος, Συμεών, Κουντουρατζόγλου 5, Δελίδης 5(1), Σουτζόπουλος 7(1), Σαμαράς 4, Φλιάτης Ι. 4, Θωμαΐδης 9, Φλιάτης Γ. 5, Πολιτόπουλος, Δασκαλόπουλος 18.